2019 Diocesan Science Fair Awards

Friday, Feb. 15, 2019
2019 Diocesan Science Fair Awards + Enlarge
By Special to the Intermountain Catholic

This year’s Diocesan Science Fair entries were stronger than ever, according to Knights of Columbus State Deputy Greg Keeler. At the fair, which is sponsored by the Utah Knights of Columbus, more than 100 awards were given out to students from 18 schools. The list of top winners follows.

Young Scientist of the Year Award: Carter Jensen, Challenger

Astronomy Recognition Award: Diego Mejia, St. John the Baptist

Specialty Awards

Best Use of Mathematics: Leah Han, Our Lady of Lourdes

Best Working Model: Jaden Walters/Ben Schiffman, McGillis

Best Oral Presentation: Aiden Gandhi, Rowland Hall

 Most Unique Visual Display: Danielle Colosimo, St. John the Baptist

Special Recognition Awards

6th Grade Honorable Mention: Arvid Krishnan, Challenger

7th Grade Honorable Mention: Caroline Mullin, St. Joseph

8th Grade Honorable Mention: Emma Mejia, Blessed Sacrament

Overall 6th Grade Award: Nikolas Vargas, St. Francis Xavier

Overall 7th Grade Award: Calixte Violett, J.E. Cosgriff

Overall 8th Grade Award: Carter Jensen, Challenger

Category Honors

Overall Biology/Biochemistry: Eva Dvoretshkaya, Challenger

Overall Plant Science: Emma Mejia, Blessed Sacrament

Overall Engineering: Carter Jensen, Challenger

Overall Earth/Environmental Science: Colleen MacWilliams,  J.E. Cosgriff

Overall Behavioral/Social Science: Leah Hal, Our Lady of Lourdes

Overall Energy: Chemical & Physical: Arvid Krishnan, Challenger

Overall Physics, Astronomy & Math: Lucas Slobodnic, St. John the Baptist

Overall Chemistry: Nikolas Vargas, St. Francis Xavier

Overall Medicine/Health Science: Aadarsh Kuberan, Challenger

First-place Winners

Biology/ Biochemistry: 6th grade - Eva Dvoretskaya, Challenger; 7th grade - Katherine Hall, St. Joseph; 8th grade - Trevor McMillan, St. Vincent de Paul

Plant Science: 6th grade - Mary Slatter, St. Joseph; 7th grade - Quinn Orgain/Halle Baughman, McGillis; 8th grade - Emma Mejia, Blessed Sacrament

Engineering: 6th grade - Evan Weinstein/Merrick Davidson, Rowland Hall; 7th grade - Calixte Violett, J.E. Cosgriff; 8th grade - Carter Jensen, Challenger

Earth/Environmental Science: 6th grade - Aiden Gandhi, Rowland Hall; 7th grade - Aidan Wigton, St. Joseph; 8th grade - Colleen MacWilliams, J.E Cosgriff

Behavioral/Social Science: 6th grade - Aliyah Grijalva, St. Joseph;  7th grade - Caroline Mullin, St. Joseph; 8th grade - Lea Han, Our Lady of Lourdes

Energy: Chemical & Physical Science: 6th grade - Arvind Krishnan, Challenger; 7th grade - Samantha Gustafson, St. Vincent de Paul; eighth grade - Priyanka Mathews, Challenger

Physics, Astronomy & Math: 6th grade - Jackson Tait, St. John the Baptist; 7th grade - Zachary Meehan, St. John the Baptist; 8th grade - Lucas Slobodnic, St. Joseph

Chemistry: 6th grade - Nikolas Vargas, St. Francis Xavier; 7th grade - Aidan Mulligan, St. John the Baptist; 8th grade - Lanee Farr, J.E. Cosgriff

Medicine/Health Science: 6th grade - Aadarsh Kuberan, Challenger; 7th grade - Addison Connor, J.E. Cosgriff; 8th grade –Marley Bolt, McGillis    

High School Winners

1st Place: Jack Marshall, Juan Diego CHS

2nd Place: Erin Garzella, Juan Diego CHS

3rd Place: Tarun Martheswaran, Waterford

For questions, comments or to report inaccuracies on the website, please CLICK HERE.
© Copyright 2019 The Diocese of Salt Lake City. All rights reserved.